Kaixuan KX-EX1000PPS Explosion Proof PTZ CCTV Camera Enclosure
SKU: KX-EX1000PPS
NOTE: housing only without a camera inside
ATEX Rating
This product is currently not available. Click the button below to speak to an expert.
GET HELP NOW
Shipping Time
3-7 business days
Need faster options? Contact our Hazardous Areas Experts now for quick alternatives!
Found It Cheaper?
We Match It!
Price Match Guarantee
Need Help?
Speak with a Hazardous Area expert now
Description
Features:
  • ATEX Zone 1/21
  • Ex – Housing
  • Rotation Range: Horizontal 360° (Endless), Vertical ±90°
  • Rotation Speed:  0.1°/S~40°/s
  • Auto-Iris, Auto-Focus, Support SD card
  • 300 preset
  • Support ONVIF, support HIKVISION, DAHUA
  • AC85V/260V
  • Smart windshield wiper optional
  • IP66
Specifications:
ProductEx-LevelATEX
II 2G Ex d IIC T6 Gb
II 2D Ex tb IIIC IP66 T80℃ Db
Ingress  Protection levelIP66
PTZ functionRotation  rangeHorizontal :0~360°Vertical:   :±90°
Rotation  speedHorizontal :0.1°/S~40°/s Vertical:   :0.1°/S~40°/s
monitoring location255  locations can be set
Communication  methodRS485
Baud rate2400 / 4800  / 9600 bps
Communication  protocolPELCO-D、PELCO-P  etc .
monitoring location setting accuracy±0.1°
InterfaceAudio input1 path
Audio output1 path
 Alarm input1 path(optional )
Alarm output1 path(optional )
InterfaceprotocolsONVIF、PSIA、CGI
Other specificationTemperature  range-40℃~60℃
Relative  humidity≤ 95%(+25°C)
Atmospheric  pressure80kpa~106 kpa
Material304 stainless  steel(316, 316L for optional)
Supply  voltageAC220V/AC24V  optional
Inner SizeФ106*220mm
WindowФ65mm
Inlet hole specificationsG-3/4″x 1
Electrical  connection10-core composite cable
Thermostat  SystemOptional
Installation  methodbracket or  base installtion
WeightNN18.5Kg
Certifications:
Resources:
More Options For You:
Product Accessories
Make Your Job Easy. Try Our Most Popular Accessories
Explosion proof conduit pipe Main Image
Kaixuan-Flexible-Pipe-304-316L-main-image
Kaixuan Flexible Pipe-304/316L
SKU: KX-EX18L1000S
Kaixuan Flexible Pipe-304/316L is certified for use in ATEX Ex d II hazardous environments. It features 304 stainless steel material and 3/4 interface, caliber 20mm, length 1000mm. NOTE: Use stainless steel 304 if IIC environment