Kaixuan KX-EX1000ZPPY Explosion Proof CCTV Camera Enclosure
SKU: KX-EX1000ZPPY
NOTE: housing only without a camera inside;ONLY suggest to integrate
with HIKVISION Camera
ATEX Rating
This product is currently not available. Click the button below to speak to an expert.
GET HELP NOW
Shipping Time
3-7 business days
Need faster options? Contact our Hazardous Areas Experts now for quick alternatives!
Found It Cheaper?
We Match It!
Price Match Guarantee
Need Help?
Speak with a Hazardous Area expert now
Description
Features:
  • ATEX Zone 1/21
  • Ex – Housing
  • IR distance: 100M (Laser IR)
  • Rotation Range: Horizontal 360°, Vertical ±90°
  • Rotation Speed: Horizontal Rotate speed 9°/s, Vertical Rotate speed 6°/s
  • Auto-Iris, Auto-Focus, Support SD card
  • 256 preset
  • Support ONVIF, support HIKVISION, DAHUA
  • AC220V/24V optional
  • Smart windshield wiper optional
  • Minimum illumination 0.05Lux/F1.6(color, 0.01Lux/F1.6(BW )
  • Support digital wide dynamic, support 3D-DNR, low bit rate
  • IP66
Specifications:
ProductsEx-LevelATEX
II 2G Ex d IIC T6 Gb
II 2D Ex tb IIIC IP66 T80℃ Db
Ingress  Protection levelIP66
PTZ functionRotation  rangeHorizontal :0~355°Vertical:   :±90°
Rotation  speedHorizontal :9°/S Vertical:   :6°/S
monitoring location255  locations can be set
Communication  methodRS485
Baud rate2400 / 4800  / 9600 bps
Communication  protocolPELCO-D、PELCO-P  etc .
monitoring location setting accuracy±0.1°
LaserThe laser  wavelength,808nm
Light angle≥ 25°
Irradiation distance100 m
InterfaceAudio input1 path
Audio output1 path
Alarm input1 path(optional )
Alarm output1 path(optional )
InterfaceprotocolsONVIF、PSIA、CGI
Other specificationTemperature  range-40℃~60℃
Relative  humidity≤ 95%(+25°C)
Atmospheric  pressure80kpa~106 kpa
Material304 stainless  steel(316, 316L for optional)
Supply  voltageAC220V/AC24V  optional
Inner SizeФ106*220mm
WindowФ65mm
Inlet hole specificationsG-3/4″x 1
Electrical  connection10-core composite cable
Thermostat  SystemOptional
External  dimensions 352mm*290mm*368mm
Installation  methodbracket or  base installtion
Certifications:
Resources:
More Options For You:
Product Accessories
Make Your Job Easy. Try Our Most Popular Accessories
Explosion proof conduit pipe Main Image
Kaixuan-Flexible-Pipe-304-316L-main-image
Kaixuan Flexible Pipe-304/316L
SKU: KX-EX18L1000S
Kaixuan Flexible Pipe-304/316L is certified for use in ATEX Ex d II hazardous environments. It features 304 stainless steel material and 3/4 interface, caliber 20mm, length 1000mm. NOTE: Use stainless steel 304 if IIC environment